Historia

Uzdrowisko

Obiekty zabytkowe

Mapa Iwonicza

Galeria zdjęć

Okolice Iwonicza

13.XII.2004
Obiekty zabytkowe


Bazar| Stary Pałac| Stare Łazienki| Dom Zdrojowy| BiałyOrzeł|


Iwonicz Zdrój jedyny w Polsce autantyczny zespół uzdrowiskowy o wyjątkowych walorach i pięknym obliczy artystycznym.
Architaktura centrum iwonickiego uzdrowiska stanowi obecnie bodajże jedyny w swiom rodzaju przykład zwartego zespołu drewnianej zabudowy uzdrowiskowej w Polsce pochodzącej w swym zasadniczym kompleksie z połowy XIX wieku. Stanowi ona jakby swoistą syntezę roapowszechnionego wówczas w całej Europie stylu szwajcarskiego z późnoklacycystycznym nurtem rodzinnej architektury polskiej.
Od 1973 roku są to obiekty wpisane w rejestr zabytków budownictwa.

Bazar - zbudowany po 1875 roku. Jednen z najbardziej okazałych obiektów zabytkowych. Znajduje się w centrum uzdrowiska, od niego rozpoczyna się deptak. Jest to dwupiętrowy obiekt w rzucie poziomym zbliżony do litery H z czworoboczną wierzą zegarową. Zegar wybija kwadranse, a pełne godziny wydzwania kurantami. Kiedyś stanowił luksusowy hotel dla gości iwonickich, obecnie mieszczą w nim sklepy i mieszkania pracowników uzdrowiska.
Stary Pałac - budynek zbudowany w 1838 roku na potrzeby hrabiostwa Załuskich, jako ich pałac letni. Znajduje się w centrum Iwonicza, przy deptaku i parku zdrojowym. Dawniej pełnił funkcje mieszkalne i recepcyjne. Dwukondygnacyjny w układzie palladiańskim, z czterokolumnowym portykiem w fasadzie frontowej, ustawionym na wysokości pierwszego piętra na grubych filarach, połączonych u góry arkadami. W fasadzie tylnej na wysokości pierwszego piętra głęboka loggia wsparta również na filarach.
Obecnie w budynku siedzibę swoją ma zarząd i biura Uzdrowiska Iwonicz S.A..
Stare Łazienki - pierwszy murowany budynek uzdrowiskowy zbudowany w 1838 roku. Zlokalizowany w centrum uzdrowiska, przy deptaku. Od połódnia znajduje się Plac Karola i Józefa od północy Plac Dietla. Długi piętrowy obiekt z trzema piętrowymi ryzaliami. Ma trzy wejścia. Między 1984 a 1987 przeprowadzony został w nim generalny remont. Posiada 38 miejsc w 16 pokojach z pełnym węzłem sanitarnym, wyposażonych w TV-SAT i telefon. Do dyspozycji pacjentów przeznaczone są pokój dzienny i świetlica. Na parterze znajdują się przychodnie uzdrowiskowe, w których przyjmują najlepsi profesorowie z polskich klinik, i laboratorium diagnostyczne.
Dom Zdrojowy - zbudowany około 1860 roku jako hotel z restauracją i salonami rozrywkowymi dla zamożnych gości przybywających do "zdrojów". Wzniesiony do celów uzdrowiskowych. Posiadał salę balową obszerną jadalnię, pokój bilardowy, czytelnie. W 1887 dobudowana została długa weranda w stylu mauretańskim wsparta na siedmiu słupach. Jest to dwukondygnacyjny budynek o rzucie poziomym, zbliżonym do litery F.
Obecnie znajduje się w nim kino, które po usunięciu foteli zamienia się w salę baletową, oraz luksusowa restauracja w której można urządzać dancingi i wesela.
Biały Orzeł - wzniesiony w 1912 roku przez cieślów z pobliskiej Klimkówki. Zbudowany w stylu szwajcarskim z licznymi balkonikami, zdobionymi misternie w drewnie balustradkami z nadwieszanymi łukami i kratownicami. Jest jednym z największych, a zarazem najpiękniejszym z drewnianych obiektów zabytkowych w Iwoniczu. Między 1989 a 1992 rokiem przeszedł generalny remont, który dostosował go do wciąż rosnących wymagań stawianych przez gości. Posiada pełny węzeł sanitarny, pokoje mają TV-sat i telefony. Znajduje się w nim miejsce dla 126 gości.